Macie czasem tak, że patrzycie na jakąś grę i myślicie: o, jaki fajny lajtowy tytuł!, a później siadacie do niego i wywraca Wasze szare komórki na drugą stronę? Ja tak się mocno zaskoczyłem m.in. przy Bongo od 2 Pionków (recka TUTAJ). Bo co może być skomplikowanego w rzucaniu kostkami? W rzucaniu nie, ale podanie prawidłowego zwierzęcia przy zastosowaniu wszystkich kostek (a więc zmiennych zasad) już do najprostszych nie należy. Podobnie mam z Super Psiakami o Kudu Games. Kiedy zobaczyłem pierwszy filmik prezentujący grę – nie obejrzałem go nawet do końca, tylko stwierdziłem od razu, że mi się podoba, a układanie żetonów piesków będzie lekkie, łatwe i przyjemne. Domyślacie się już pewnie, że takie lekkie nie było… Na szczegóły zapraszam do recenzji poniżej!

Wykonanie

Super Psiaki zbierają aktualnie fundusze na wspieram.to, aby ukazać się w pełnoprawnym wydaniu. Wiemy już, że gra się ufundowała, jednak nadal można wspomóc wydawcę i kupić sobie egzemplarz w dobrej cenie (co do ceny – na końcu tekstu będzie niespodzianka!). Do naszej dyspozycji otrzymaliśmy prototyp, co za tym idzie ciężko ocenić wykonanie, które nie ukaże się w finalnej wersji gry. 😉 Grafiki pozostaną takie same – w nich się zakochałem od razu, natomiast co do jakości żetonów – wg wydawcy mają być analogiczne do tych z Ninja Kotów. Jeśli faktycznie tak będzie, to wg mnie nikt nie będzie narzekał na jakość. Instrukcja jest krótka, zwięzła i czytelna (a zasady tłumaczy się w pół minuty, dopiero później zaczyna się hardcore 😀 ).

O co w tym chodzi?

Zasady są proste. Na stole leżą odkryte karty przedstawiające konkretne układy żetonów z tytułowymi Psiakami. Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie któregoś z układów i zaklepanie sobie karty. Jeśli układ się zgadza – zdobywa kartę jako punkt. Jeśli się pomylił (o co nie trudno) traci jedno z wcześniej zdobytych trofeów i w następnej turze nie może już próbować odwzorować tej samej karty. W czym tkwi haczyk, skoro zasady są tak proste? Otóż Psiaki mają oczywiście dwie strony (mordka i łapki), a do tego przedstawione są w rzucie izometrycznym. Poza tym, należy zwracać uwagę, który z pupili leży na drugim etc., a więc bardzo łatwo się gdzieś pomylić…

Czy to fajne?

Zakochałem się w grafikach. A jak przysiadłem do zagrania to… zakochałem się i znienawidziłem tę grę jednocześnie 😀 . Z jednej strony jest prosta, szybka, sprawia wrażenie lekkiej. Ale jednak lekka nie jest. Przy każdej partii, kiedy tłumaczyłem zasady reakcja graczy była podobna: i co w tym trudnego?, a później wręcz słychać było skwierczące szare komórki, wysilające się do uruchomienia wyobraźni przestrzennej na poziomie umożliwiającym nie tylko ułożenie żetonów, ale też zrobienie tego jak najszybciej. Do tego dochodzi poczucie rywalizacji, wyścigu i frustracji, kiedy ktoś zaklepuje kartę w momencie, gdy dokładamy ostatni żeton do tego samego układu… I właśnie te hardkorowe aspekty przesądzają o pozytywnym odbiorze Super Psiaków. Bez wątpienia jest to dobry filler, przy którym na pewno się nie wynudzicie. Wręcz przeciwnie, zrobicie sobie po nim chwilę odpoczynku na uspokojenie myśli. Mieliśmy nawet partię, kiedy ktoś rezygnował w połowie, bo już nie dawał rady. 😀 Z drugiej strony, kiedy graliśmy z córką znajomego (lat 17) – zostaliśmy rozgromieni i upokorzeni. Jak widać, jeśli ktoś ma dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, albo załapie schemat układania,  to będzie mu zdecydowanie łatwiej.

Wspominałem wcześniej o niespodziance związanej z ceną. Aktualnie gra zbiera fundusze (do 12/11/2017) i w standardowej opcji możecie kupić egzemplarz Super Psiaków za 35zł. Wchodząc jednak na TEN MAGICZNY LINK macie możliwość kupienia Super Psiaków, Ninja Kotów i mini gry Groza w pakiecie za 65zł. Fajnie? Pewnie! A zatem…

Jeśli szukasz fillera, zmuszającego do intensywnego wysiłku umysłowego – WARTO

Jeśli zależy Ci na świetnych grafikach – WARTO

Jeśli chcesz mieć grę z dość oryginalną mechaniką (przypomina mi trochę Speed Cups dla dzieci) – WARTO


Plusy:

  • super grafiki
  • szybka rozgrywka
  • daje mnóstwo frajdy
  • poczucie rywalizacji/wyścigu
  • niska cena (TUTAJ pakiet!)
  • proste zasady
  • zmusza do intensywnego główkowania

Minusy:

  • brak

Wydawca: Kudu Games
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 10-20 minut

Link do kampanii: https://wspieram.to/superpsiaki


1 komentarz

GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #1058 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja · 10 listopada 2017 o 21:35

[…] Board Games Addiction łamie sobie głowę nad Super Psiakami. […]

Nie bój się, komentuj! :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.