Macie wśród swoich znajomych kogoś, kto się wiecznie wymądrza, albo wie wszystko najlepiej? Zna odpowiedź na każde pytanie? I, o zgrozo (!) niestety często ma rację? Pewnie, każdy zna takiego ktosia. Jeśli chcecie mu trochę utrzeć nosa – pokażcie mu Grę Pomyłek autorstwa Bruno Cathala i Ludovica Maublanc (panowie mieli okazję współpracować, np. tworząc Cyklady). A dlaczego? Przekonacie się za chwilę – zapraszam do recenzji!

Board Games Addiction

Wykonanie

Pamiętacie moją recenzję Car Cards? Jeśli nie, odsyłam TUTAJ. Dlaczego do tej gry wracam? Ano dlatego, że zostało wydane także w serii Trefl Joker Line oraz znajduje się w dokładnie takim samym pudełku. Czyli pudełku, które w 1/3 wypełnione jest powietrzem, łatwo się zgniata i niszczeje. Duży minus. Same karty natomiast są dobrej jakości, a instrukcja prosta i czytelna. Obrazki na rewersach nie są graficznie przesadzone – i dobrze, bo mają szybko oddziaływać na odbiorcę, więc im prościej, tym lepiej.

Board Games Addiction

O co w tym chodzi?

Gra Pomyłek to gra imprezowa. Gracz rozpoczynający czyta pytanie na jednej z kart (wybiera jedno z 6), a następnie pokazuje rewers wierzchniej karty z talii pozostałym graczom. Jeśli jest tam Bystrzak, bądź zielona grafika – gracze muszą odpowiedzieć prawidłowo na pytanie. Jeśli natomiast pojawi się Gamoń, lub czerwona grafika, należy odpowiedzieć niepoprawnie. Kto zrobi to pierwszy – zdobywa punkt. Zdarzają się też pytania absurdalne (np. jak nazywa się ósmy cud świata?), na które gracze muszą odpowiedzieć „Absurd!”, bądź jakieś inne tego typu stwierdzenie, na które się umówią. Jeśli ktoś odpowie niezgodnie z założeniem – traci punkt. Kiedy pierwszy gracz przeczyta 5 pytań – przekazuje talię kolejnemu i tak aż do końca. Kto zdobędzie najwięcej punktów na koniec gry – wygrywa.

Board Games Addiction

Czy to fajne?

Na początku muszę się przyznać, że często wybieram gry, które mają piękną grafikę, elementy, dużo znaczników i w ogóle wyglądają bajecznie (uwielbiam np. Five Tribes – błagam, nie spolszczajcie tego tytułu, jako Pięć Klanów, jak zrobił to Rebel…). Gra Pomyłek jest pod tym kątem dość… surowa i nie przykuła mojej uwagi od samego początku. Obserwowałem, jak pojawia się coraz więcej recenzji tej gry i dziwiłem się, skąd tak duże zainteresowanie nią. Jedyne, co mnie w jej stronę ciągnęło to nazwisko autora. Finalnie jednak też się skusiłem na jej przetestowanie. Pierwsze moje pozytywne zaskoczenie – króciutka instrukcja. Prosta, przejrzysta, jedynie opis zakrywania rewersów kart wydaje się trochę niepotrzebnie skomplikowany, choć w praktyce tak nie jest. Po pierwszej rozgrywce już miałem uśmiech na twarzy i byłem w stanie sobie odpowiedzieć, skąd takie zainteresowanie i przyklasnąć wszystkim pozostałym recenzentom, że ta gra coś w sobie ma! Jest rywalizacja, którą lubię (kto pierwszy, ten lepszy!), jest element mózgowykręcacza (w końcu nie zawsze dobra odpowiedź jest dobra. Czasem ta zła jest dobra, dobra jest zła, a  czasem wszystko to absurd…), a do tego można zagrać wszędzie ze względu na małe rozmiary, praktycznie ze wszystkimi i rozgrywka jest szybka. Jeśli nie zwleka się z wyborem i zadawaniem pytań – zaciesz jest jeszcze większy. Jednak, jak to z każdą grą bywa – nie podpasuje każdemu. Mi się podobała, a np. mojej Żonie,czy kilku innym osobom już nie. Wszystko oczywiście zależy od tego, kto jakiego typu gry lubi. To, czego mi w niej brakuje, to jakiegoś małego notesu do zapisywania punktów, czy żetonów do ich oznaczania. Rozwiązaliśmy to w ten sposób, że osoba która zdobywała punkt – zabierała do siebie kartę z pytaniem. Jednak wielokrotnie łapaliśmy się na tym, że musieliśmy się zastanawiać, ile pytań zadał już pytający. Np. żetony w łatwy sposób rozwiązałyby tę sprawę (i wypełniły puste miejsce w pudełku).

Board Games Addiction

Podsumowując, Gra Pomyłek to szybki, dający radochę i do tego niedrogi fillerek, który można zabrać ze sobą wszędzie.


Jeśli szukasz szybkiej gry imprezowej – WARTO

Jeśli lubisz rywalizację – WARTO

Jeśli nie chcesz wydać dużo pieniędzy na grę (ok. 20zł) – WARTO


Plusy:

  • proste zasady
  • szybka rozgrywka
  • kompaktowość
  • rywalizacja

Minusy

  • kiepskie pudełko

Wydawca: Trefl Joker Line
Liczba graczy: 3 – 10
Wiek: 10+
Czas: ok. 20 minut


2 komentarze

GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #881 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja · 2 grudnia 2016 o 12:13

[…] Gra pomyłek pojawiła się na Board Games Addiction  […]

Duże i włochate – nowinka od Trefl Joker Line! – Board Games Addiction – recenzje, zdjęcia, nowości, luźne gadki – o grach planszowych! · 2 września 2017 o 23:53

[…] kategorii gier imprezowych prym wiedzie u nas Gra Pomyłek (recenzja TUTAJ) od Trefl Joker Line. Na rynku pojawi się niedługo kolejna imprezowa – słowna gra z tego […]

Nie bój się, komentuj! :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.