Iluzja optyczna Victoria Skye

Widzisz na powyższym obrazku skośne linie, czy równoległe? Taką, jak i wiele innych iluzji optycznych można bez problemu znaleźć w sieci. W ich przypadku coś, co nam się wydaje, rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Podobnie wyzwanie optyczne stawia przed graczami Iluzja od FoxGames, na której recenzję Cię dzisiaj zapraszam! 😉

O mechanice słów kilka

Jak to w przypadku gier imprezowych bywa, zasady nie mogą być skomplikowane. Nie inaczej jest w przypadku Iluzji. Każda tura rozpoczyna się od odsłonięcia karty, określającej który kolor bierzemy pod uwagę. Następnie, gracze mają do dyspozycji dwie możliwości – dołożenie w odpowiednim miejscu w rzędzie nowej karty, biorąc pod uwagę, czy procent danego koloru zajmuje mniej lub więcej miejsca względem przestrzeni na karcie. Druga możliwość to zakwestionowanie obecnego stanu rzeczy i weryfikacja informacji zawartych na rewersach kart. Jeśli procentowe wartości danego koloru ułożone są rosnąco – poprzedni gracz otrzymuje kartę ze strzałką, jako punkt. Jeśli jednak aktywny gracz wychwycił błąd – w nagrodę za spostrzegawczość to on zdobywa tę kartę. Kolejne tury rozgrywa się w ten sam sposób, a osoba która zdobędzie 3 punkty jako pierwsza, zostaje zwycięzcą.

Iluzja | Board Games Addiction

Kółka, kwadraty, krzyżyki, wygibasy

Zasady brzmią banalnie i faktycznie takie są. Ich ogarnięcie zajmuje dosłownie chwilę, co jest zdecydowanym plusem, biorąc pod uwagę w jakich sytuacjach tytuł ten sprawdza się najlepiej (ale o tym trochę później). Dlaczego na samym początku recenzji wspomniałem o iluzjach optycznych, których zadaniem jest wprowadzenie naszego mózgu w stan zdezorientowania? Dlatego, że wzory zawarte na kartach Iluzji sprawiają, że nieraz ciężko nam odgadnąć, na której z nich znajduje się więcej koloru określonego w danej rundzie. Bo jak tu porównać porozrzucane po całej powierzchni romby z elipsami? Albo słowami? Nie należy to do najłatwiejszych, szczególnie kiedy wypełnienie kolorem różni się dosłownie o kilka procent.

Iluzja | Board Games Addiction

Proste zasady, szybka rozgrywka, rozgrzewka dla mózgu, sprawdzian na spostrzegawczość. Tak można w skrócie określić zatem, z czym mamy do czynienia wyciągając Iluzję na stół. Pozostaje natomiast pytanie, czy warto. W naszym gronie zdania są podzielone. Ja miałem okazję poznać ten tytuł podczas jednej z imprez. Jak to na tego typu spotkaniach bywa, poza planszówkami na stole pojawiły się też napoje procentowe. Ich natomiast nie musieliśmy segregować w rosnącej kolejności zawartości % (he he, żenujący żart prowadzącego – check!). Nie da się jednak ukryć, że za ich sprawą odbiór gry był wyborny. Nie dość, że generalnie należało wytężyć wzrok, to jeszcze stan świadomości tego nie ułatwiał. Doprowadzało to do wielu zabawnych sytuacji i wzajemnego wyśmiewania błędnych decyzji. Kiedy po wielu miesiącach gra zasiliła naszą kolekcję i wyjąłem ją podczas zwykłego spotkania, nagle jej odbiór był dość… suchy. Mimo, że nadal mi się podobała i miałem z nią skojarzone dobre emocje to jednak pozostali nie byli aż tak zachwyceni i ocenili ją, jako spoko grę, bez szału. I trochę tak niestety jest, że bez odpowiedniego podkładu i nastawienia, nie docenimy jej wartości. Mimo, że mi się mimo wszystko podoba, rzadko ląduje na stół, choć chętnie zabrałbym ją na jakiś wyjazd, jeśli będzie taka okazja.

Iluzja | Board Games Addiction

Podsumowując, Iluzja jest w mojej opinii naprawdę dobrą grą imprezową, z naciskiem na imprezową. Jako filler, czy tytuł na rozruch przy takim standardowym planszówkowym posiedzeniu jednak lepiej sprawdzą się po prostu inne gry, jak chociażby Palec Boży, Koszmarium, Cytadela, czy List Miłosny. Warto wspomnieć, że jej autorem jest Wolfgang Warsch, odpowiedzialny za takie hity, jak Szarlatani z Pasikurowic, Karczma pod Pękatym Kuflem, Rzuć na Tacę czy The Mind (choć fenomenu tej gry akurat do tej pory nie rozumiem). Nie mamy się zatem co martwić o mechanikę, a jedynie o fakt, czy w naszej grupie temat chwyci. U nas, mimo mojego pozytywnego nastawienia niestety niespecjalnie zeżarło.

Cenę Iluzji sprawdzisz TUTAJ.

Plusy:

  • bardzo prosta mechanika
  • zabawa dla wzroku i umysłu
  • zajmuje mało miejsca i łatwo ją wszędzie zabrać
  • sprawdzi się na imprezie
  • kosztuje grosze

Minusy:

  • bez odpowiedniego nastawienia może się wydać sucha i mało ciekawa

Wydawca: FoxGames
Liczba graczy: 2-5
Wiek: 8+
Czas gry: 15 minut


0 komentarzy

Nie bój się, komentuj! :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.