Dopiero co rozpoczęły się „ferie” – najdziwniejsze od lat, w związku z lockdownem, którego nie ma. Żeby odciągnąć dzieciaki od monitorów, czy telewizorów warto zaproponować im gry planszowe. Na przykład takiego Obłędnego Rycerza od FoxGames, którego recenzję właśnie czytasz. 😉

Obłędny Rycerz | Board Games Addiction

Kooperacyjna gra zręcznościowa – założenia

Zanim przejdę do wrażeń, czy uwag słów kilka o samej mechanice. Generalnie założenia są dość proste – siadamy po czterech stronach pudełka i za pomocą żółtych dźwigni poruszamy specjalną platformą, na której rozłożona jest plansza. Grawitacja robi swoje i dzięki temu nasz tytułowy zawadiaka porusza się po określonej trasie i realizuje zadania. Wraz z kolejnymi poziomami wzrasta poziom trudności – pojawiają się przeszkadzajki, wrogowie do eliminacji etc. Po przejściu planszy finałowej wygrywamy całą kampanię.

Obłędny Rycerz | Board Games Addiction

20 poziomów frustracji

Powiedzmy to sobie szczerze na wstępie – tego typu gry są doskonałym testem cierpliwości zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy podejmują z nimi rozgrywkę. Rodzice na pewno wiedzą, co mam na myśli. 😉 Cierpliwość to jednak nie jedyna cecha, która zostaje poddana próbie. Opanowanie, wyczucie, precyzja, planowanie, współpraca, kompetencje liderskie – z nimi wszystkimi będziemy mieć do czynienia. Właśnie w sytuacjach stresujących, frustrujących, a przede wszystkim poprzez sposób reagowania na nie budują się rodzinne relacje. Warto zatem ten czas rozgrywki wykorzystać faktycznie na popracowanie nad nimi.

Obłędny Rycerz | Board Games Addiction

W grach zręcznościowych aspekt techniczny odgrywa bardzo dużą rolę

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nic się nie zacinało, nie psuło i nie powodowało, że nasza uwaga skupiałaby się na rozwiązywaniu problemów technicznych, a nie dążeniu do wygranej przez grę samą w sobie. Pod tym kątem miałem sporo obaw. Głównie ze względu na fakt, że poznałem prototyp Obłędnego na jednej z foxowych imprez i w tamtym czasie pozostawiał on wiele do życzenia. Na szczęście do czasu finalnego wydania sporo się zmieniło i na ten moment zupełnie nie mam się do czego przyczepić. Dźwignie działają, jak należy, planszetki idealnie pasują do ruchomej podstawki, reszta elementów również spełnia wszelkie oczekiwania. Jednym słowem – faktycznie mamy możliwość skupienia się na rozgrywce, bez konieczności rozwiązywania problemów technicznych.

Obłędny Rycerz | Board Games Addiction

Poza wykonaniem warto zwrócić uwagę na warstwę graficzną. Ciepłe kolory, miłe dla oka grafiki sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po pudełko. Co sprawniejsze oko zauważy ukryte smaczki, jak chociażby spadającego w przepaść pewnego czarodzieja po walce z pewnym demonem. 😉

Obłędny Rycerz | Board Games Addiction

20 poziomów i… co dalej?

No właśnie. Takie pytanie pewnie zadaje sobie pewnie wiele osób, zakładając że gra jest jednorazowa. Zgodzę się z tym argumentem połowicznie. Z jednej strony przejście całej kampanii da nam okazję poznania wszystkich dostępnych plansz, więc gra nie będzie mieć już przed nami tajemnic. Z drugiej natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować jeszcze raz i np. tym razem spróbować nie stracić ani jednego życia, czy nałożyć na siebie jakikolwiek inny challenge. Poza tym, dzieci często nie potrzebują narzuconych z góry reguł. Wydanie Obłędnego Rycerza jest na tyle ładne i ciekawe, że przy użyciu wyobraźni nasze maluchy są w stanie same wymyślić jakąś nową historię, pomieszać plansze i pobawić się dokładnie tak, jak chcą. A przecież o to nam właśnie chodzi – o dobrą zabawę, wychodzenie poza schemat, a nie twarde przestrzeganie reguł.

Obłędny Rycerz | Board Games Addiction

Podsumowując, Obłędny Rycerz jest dość oryginalną propozycją, która może zaciekawić zarówno młodszych, jak i starszych (wyobraź sobie nastolatków próbujących poprowadzić rycerza, albo grupę w korpo na szkoleniu z teambuildingu 😉 ). Warto ten tytuł poznać, przetestować, pobawić się nad planszą w trochę inny sposób, niż zazwyczaj.

Aktualną cenę Obłędnego Rycerza sprawdzisz TUTAJ.

Plusy:

  • solidne i ładne wykonanie
  • uczy cierpliwości, współpracy, planowania, precyzyjności
  • daje się łatwo modelować dziecięcej wyobraźni

Minusy:

  • poziom frustracji sięga czasem zenitu 😉
  • najlepiej grać w grupie 2-, lub 4-osobowej

Wydawca: FoxGames
Liczba graczy: 1-4
Wiek: 6+
Czas gry: 30 minut


0 komentarzy

Nie bój się, komentuj! :)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.